Na tej stronie prezentuję moją kolekcję pocztówek związanych z Niskiem - od najstarszych, z końca XIX wieku, po najnowsze wydania z ostatnich lat. O ile zbiór pocztówek powojennych mam prawie kompletny, o tyle zebranie w jednej kolekcji wszystkich niżańskich pocztówek przedwojennych jest raczej niemożliwe. Bardzo dużo ciekawych ujęć przedwojennego Niska posiadają w swoich zbiorach inni kolekcjonerzy: Jan Adam Barański z Krakowa i Jacek Jackowski z Warszawy. Mam jednak nadzieję, że i moja - skromniejsza - kolekcja, którą prezentuję na tej stronie, pozwoli wczuć się w klimat Niska z dawnych lat.

W tej chwili posiadam w zbiorze ponad 100 niżańskich pocztówek przedwojennych i prawie 200 powojennych. Trafiają one do mnie poprzez zakupy na aukcjach internetowych, giełdach staroci i w antykwariatach, ale również dzięki pomocy zaprzyjaźnionych kolekcjonerów. Moja kolekcja nie powstałaby bez udziału Andrzeja Głogowskiego, Tomasza Kulikowskiego, Rafała Ciryta, Piotra Muryjasa, Mariusza Szewca, Mariusza Kowalika, Pawła Śnieżka ale przede wszystkim Andrzeja Olaka, który zachęcił mnie do zbierania niżańskich pocztówek i pomógł w zdobyciu wielu cennych egzemplarzy.

Zapraszam również do oglądania innych niżańskich regionaliów z moich zbiorów: fotografii, medali okolicznościowych, odznak wojskowych, proporczyków, itp.

Poniżej zamieszczam folder wystawy "Nisko na starych pocztówkach", którą w drugiej połowie 2011 roku można było oglądać w siedzibie Towarzystwa Ziemi Niżańskiej.

 

Piotr Barć